Světový hit: Virtuální cvičení

Jak by se vám líbilo v zimě si za pár korun zacvičit jógu na pláži u moře, v létě se zase osvěžit jízdou na kole v Alpách nebo se rozjet na Tour de France? Jasně, že jen jako, ale cvičit nebo jezdit na kole či běhat budete doopravdy.

Nuda ve fitku? Nehrozí!

Koukat hodinu na jednu cvičitelku před bílou zdí nebo jezdit na rotopedu a pozorovat „živé“ okolí ve fitness centru či si běhat na pásu a do sluchátek pouštět stopadesátou písničku? Nuda. Respektive byla. Hitem letošního roku, který, jak doufáme, se brzy dostane i k nám, jsou virtuální lekce cvičení.

 

O co jde

Virtuální lekce jsou fenoménem, který dobývá současný fitness sektor po celém světě. Unikátní je totiž už jen ta atmosféra. „Ve chvíli se ocitnete na lekci jógy u indického chrámu na břehu průzračného jezera anebo se můžete zúčastnit závodu vašich snů. Vnímáte jen místo a své výkony. Přitom jste uvnitř v tělocvičně,“ popisuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness.

 

Jak to funguje?

Před sebou máte obří obrazovku, video je perfektně propojeno s audiosystémem, takže zároveň vnímáte všechny zvuky a celkovou atmosféru daného místa. Videa jsou přitom natáčena špičkovými instruktory, takže přesně víte, jak cviky správně provádět. U cyklistiky i dalších cvičení zase vidíte na obrazovce grafiky zobrazující vaše výkony, ale i to, co vás čeká.

 

Jaké jsou výhody?

Je to zábavné, je to levnější než hodina s živým instruktorem a je to variabilní. Pokaždé můžete být jinde… Na obrazovce před sebou vidíte potřebné grafiky, do detailu máte vysvětleno použití nejrůznějších cvičebních pomůcek a nechybí varování před možnými chybami. Velkým plusem virtuálních lekcí je také doba jejich trvání. Mohou být hodinové i delší, nejoblíbenější jsou však ty, které mají trvání od třiceti do čtyřiceti minut.

 

Kde si zacvičit?

U nás zatím virtuální cvičení jako takové neprovozují nikde, ale ve fitness centru Aquapalace Praha si díky novince Spotee můžete zaběhat v reálném prostředí, třeba kolem londýnského Big Benu, po pařížských Champs Élysées nebo v krásné přírodě Adršpašských skal.